Dokumentacja elektroniczna podmiotów medycznych

Usługi badawcze

Przyszłość stawia przed nami coraz to nowe zadania. Podmioty medyczne od 2017 roku czeka zmiana formy prowadzenia dokumentacji medycznej – z dotychczas stosowanej dokumentacji papierowej trzeba będzie zrezygnować na rzecz jej unowocześnionej, zdigitalizowanej postaci. Od sierpnia 2017 obowiązywać będzie już wyłącznie e-dokumentacja, dlatego warto rozważyć stopniowy proces zmian. Niektóre przychodnie już wprowadziły elektroniczną dokumentację medyczną – ich przykład pokazuje, że na pełną zmianę potrzeba około roku. W związku z tym dobrym pomysłem wydaje się wcześniejsze oswojenie z EDM.

Konieczność wprowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej wiąże się z zastosowaniem specjalistycznego oprogramowania, którego zadaniem będzie generowanie, edytowanie i przechowywanie danych, które dotąd zbierane były w postaci papierowej. Z pewnością e-dokumentacja ma pewien ekologiczny aspekt, jest także nowocześniejsza i szybsza. Odnalezienie odpowiedniej papierowej teczki w magazynie niejednokrotnie nastręcza sporych trudności – znacznie łatwiejsze są poszukiwania na komputerze. Oczywiście, warunkiem jest bezpieczeństwo danych.

Odpowiednie oprogramowanie do pomocy w wprowadzeniu dokumentacji medycznej (e-dokumentacji)

Stosowne oprogramowanie już pojawia się w ofercie firm zajmujących się dostarczaniem software’u, a proponowane przez nie aplikacje medyczne różnią się między sobą. Jest jednak kilka niezbędnych funkcji, które oprogramowanie do prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej musi posiadać. Aspekty, które koniecznie należy wziąć pod uwagę to:

Również znana ze współpracy z branżą medyczną firma Biostat udostępnia swoje oprogramowanie do EDM. Autorski system Medfile został stworzony przez współpracujących informatyków z myślą zarówno o prywatnych gabinetach lekarskich, jak i dużych przychodniach, łączących działalność wielu specjalistów.

Oprogramowanie Medfile to elektroniczna dokumentacja medyczna wspierająca pracę pielęgniarek i rejestratorów medycznych, umożliwiająca umawianie wizyt, generowanie i druk recept oraz skierowań, usprawniająca tym samym administracyjno-organizacyjne aspekty działania placówki. Wielodostęp pozwala również na jednoczesne wspieranie pracy księgowych i lekarzy.

Korzystanie z Medfile jest możliwe z każdego urządzenia łączącego się z Internetem za pośrednictwem zaktualizowanej przeglądarki. Dostęp do gromadzonej elektronicznej dokumentacji medycznej chroniony jest systemem zaawansowanych zabezpieczeń, a historia zmian zapisywana jest wraz z informacjami dotyczącymi autora wprowadzanych modyfikacji. Ciekawostkę może stanowić możliwość dołączenia plików graficznych (zdjęć) do elektronicznej dokumentacji medycznej pacjenta.

Tagi

elektroniczna dokumentacja medycznae-dokumentacjaoprogramowanie do elektronicznej dokumentacji medycznej
Najczęściej zadawane pytania
(FAQ)
Co to jest elektroniczna dokumentacja medyczna (EDM)?

EDM, czyli elektroniczna dokumentacja medyczna to zbiór danych o stanie zdrowia, diagnozie, leczeniu i opiece nad pacjentem, które są gromadzone i przechowywane w formie cyfrowej.

Jakie są rodzaje usług badawczych w medycynie?

Usługi badawcze można podzielić na trzy rodzaje: usługi analityczne (polegające na przetwarzaniu i interpretowaniu danych), usługi konsultingowe (polegające na doradztwie i wsparciu w realizacji projektów badawczych) i usługi outsourcingowe (polegające na przejmowaniu części lub całości procesu badawczego).

Jakie są rodzaje EDM?

EDM można podzielić na trzy rodzaje: dokumentację indywidualną (dotyczącą jednego pacjenta), dokumentację zbiorczą (dotyczącą grupy pacjentów) i dokumentację statystyczną (dotyczącą zbiorowych danych o stanie zdrowia populacji).